Ako sa vyhnúť akné

Prečo je arganový olej jeden z najpoužívanejších v kozmetike?
17. januára 2018
Masky pre problematickú pleť, ktorých základom je med
27. apríla 2018
Prečo je arganový olej jeden z najpoužívanejších v kozmetike?
17. januára 2018
Masky pre problematickú pleť, ktorých základom je med
27. apríla 2018

Mastná, problematická pleť trápi mnoho žien, hlavne v období puberty. Takáto pokožka je hrubšia so zväčšenými pórmi, ktoré sa veľmi radi upchajú a zapália, takže má všetky predpoklady pre vznik akné. Útechou pre hrdé majiteľky tejto pokožky je, že maz, ktorý nadmerne produkujú mazové žľazy, zabraňuje odparovaniu vlhkosti z pokožky, takže stárne pomalšie a taktiež sú na nej menej viditeľné vrásky.

Prečo?

Za všetko môžeme ďakovať genetike (ďakujeme) a hormónom (samozrejme mužským, naše by nám niečo také predsa neurobili). Pod ich vplyvom sa vytvára nadmerné množstvo mazu, z ktorého potom v rozšírených póroch vzniká akási zátka, ktorá blokuje jeho vylučovanie. Ak sa zátka vytvorí v hornej časti póru, pôsobením vzduchu zoxiduje a vytvorí čiernu bodku. Ak sa upchá spodná časť póru, vznikne bolestivá cystička bez zjavného vývodu. Samozrejme sa ju snažíme vytlačiť, najlepšie špinavými rukami a hneď tu máme akné v plnej kráse.

 

 

Čo s tým?

Rýchly recept na akné:

Ideme do práce, na nákup, do školy, najlepšie autobusom. Privoláme výťah, zoberieme do rúk nákupný košík, platíme peniazmi, chytíme sa madla v autobuse (všetko pred nami držalo najmenej 1000 hygienou posadnutých ľudí). Tvár už máme po celom dni predpripravenú − je na nej maz, pot, prach, mejkap… Takto nachystanú tvár si poriadne poškrabkáme našou baktériami posiatou dlaňou a všetko rozotrieme do súvislej vrstvy. Ak nám táto zmes nestačí, obvoláme ešte polovicu Slovenska telefónom, ktorý sa nám celý deň váľal v kabelke, šťukali sme do neho už spomínanými čistými prstami a samozrejme nám ani nenapadlo ho občas vydezinfikovať. Večer sa pred zrkadlom nezabudnime zamyslieť nad tým, že naozaj (ale naozaj) netušíme od čoho tie vyrážky máme. Takže NECHYTAŤ a DEZINFIKOVAŤ!

Čistenie:

Je veľmi dôležitou súčasťou každého dňa, dbajte na neho hlavne večer. Najhoršie, čo môžete pre svoju mastnú pleť urobiť je, že sa ju snažíte drasticky odmastiť. Bude reagovať tak, že zo strachu z vášho vyschnutia vám vyprodukuje 2x toľko mazu (za čo budete určite vďačné). Preto nie je vhodné používať produkty s obsahom alkoholu, ktorý pleť vysušuje. Radšej použite kvalitné mydlo. Dnes je na trhu kopec výborných mydiel (najlepšie ručne robených), v ktorých je zachovaná okrem odmasťovacej aj hydratačná zložka. Pre mastnú pleť sú vhodné mydlá s obsahom čajovníka, aktívneho uhlia, alebo tzv. syndety. Po vyčistení môžete použiť masku na stiahnutie pórov. Ak sa vám pleť mastí aj počas noci, opláchnutie vodou na jej vyčistenie stačiť nebude. S peelingami to veľmi nepreháňajte, používajte ich maximálne 2x do mesiaca. Ak máte pocit, že vám peeling škrabe pokožku, určite ho prestaňte používať a zvoľte jemnejší. Drobnými rankami ktoré si ním spôsobíte, otvoríte cestu baktériám a môžete si tým pleť ešte zhoršiť.

Vhodné produkty:

Tu si musí každá nájsť tie svoje. Pred tým ako si na pleť nanesiete krém, pleť vydezinfikujte. Z prírodných zdrojov by som odporúčala odvar zo šalvie, repíku, prípadne levandule, ktoré majú veľmi dobré protizápalové účinky. Do týchto odvarov, môžeme vytlačiť aj šťavu z polovice citróna. Prípadne použite olej z čajovníka. Pri mastnej pleti hlavne nezabúdajte na to, že vaša pleť potrebuje hydratáciu. Vhodné sú pre ňu menej mastné krémy, ktoré neupchávajú póry a obsahujú protizápalové zložky. Z prírodných zdrojov je vhodné bambucké maslo, ktoré neupcháva póry. Z mojich obľúbených olejov sú vhodné kávový, konopný, arganový, prípadne aj levanduľový olej.

Pridaj komentár