Ako sa vyhnúť akné
25. februára 2018Nerobme si z vrások vrásky
17. mája 2018V tomto článku sa dozviete, ako si vyrobiť masky pre problematickú pleť.
Masky sú výborné kozmetické prostriedky, ktorými vieme pleti dodať kopec prospešných látok. Najlepšie pôsobia masky, ktoré si vieme pripraviť tesne pred aplikáciou a pripravíme ich z kvalitných a čerstvých surovín. Na krájanie a miešanie používame neoxidujúce kovové alebo sklenené nástroje a porcelánové alebo sklenené nádoby. Pred aplikáciou masky sa osvedčuje naparovanie bylinkami, ktoré sú vhodné pre váš typ pokožky. Pre problematickú pleť je to napr. šalvia lekárska, praslička roľná, repík lekársky a i.
Najlepšia prírodná ingrediencia pre problematickú pleť je med, samozrejme nepasterizovaný. Med vytvára bariéru pred infekciou tým, že vytvára na pokožke ochranný film. Pôsobí aj antibakteriálne, keďže má kyslejšie pH, čo baktérie veľmi nemusia. Kvôli nízkemu obsahu vody sa v ňom nemôžu uchytiť ani kvasinky, takže ak je obsah vody pod 18 %, neprežije v ňom žiadny mikroorganizmus. Na pokožku pôsobí ukľudňujúco a podporuje regeneráciu tkaniva. Na internete som sa dočítala, že obsahuje peroxid vodíka, čo je veľmi dobrý dezinfekčný prostriedok. Uvoľňuje sa po zmiešaní medu s vodou. Je to spôsobené enzýmom, ktorý obsahuje. Takže zriedený je ideálny na umývanie a dezinfekciu problematickej pleti.
Pripravme si spolu tri výborné masky pre problematickú pleť, ktorých základom bude práve med.
Maska s medom, droždím a citrónovou šťavou.
Potrebujeme:
1) 1 a pol čajovej lyžičky medu.
2) 1/2 droždia. Droždie má výborné detoxikačné a čistiace účinky, preto je na problematickú pleť veľmi vhodné. Pokožke dodá potrebné vitamíny, hlavne zo skupiny B. Pleť je po ňom jemná a vláčna.
3) Šťava z citrónu – cca pol čajovej lyžičky. V citróne sa nachádza množstvo organických kyselín, najmä kyselina citrónová. Okrem vitamínu C obsahuje aj vitamíny B a P. Citrónová šťava sťahuje rozšírené póry a výborne čistí pleť.
Ako na to? Do sklenenej mištičky si dáme med a pridáme do neho rozdrobené droždie. Necháme postáť 5 minút, aby sa droždie aktivovalo. Nakoniec pridáme citrón a premiešame sklenenou alebo plastovou lyžičkou. Masku aplikujeme na vyčistenú pleť a necháme pôsobiť aspoň 20 minút, potom zmyjeme vlažnou vodou. Masku môžeme aplikovať aj viackrát do týždňa.
Maskopeeling s medom a kávou.
Potrebujeme:
1) 1 a pol čajovej lyžičky medu.
2) 1 a pol čajovej lyžičky gruntovej kávy. Káva je výborným protizápalovým prostriedkom. Kofeín pôsobí na pokožku prekrvujúco, čím zlepšuje jej metabolizmus a podporuje jej samoregeneračné procesy.
Ako na to? Opäť použijeme sklenenú alebo plastovú nádobu a lyžičku. Do medu pridáme kávu. Kávu odporúčam najskôr jemne podrviť v mažiariku, aby sme sa vyhli poškriabaniu pokožky. Zmes necháme chvíľku postáť, aby sa z kávy uvoľnili účinné látky a aby aj trošku zmäkla. Keďže je to „maskopeeling“, zmes si nanesieme na vyčistenú pleť ako masku a necháme pôsobiť 20 minút. Potom zmes jemne namočte a spravte si s ňou peeling, pleť ostane krásne jemná.
Maska s medom, aloe vera a čajovníkovým olejom.
Potrebujeme:
1) 2 čajové lyžičky medu.
2) 2-3 kvapky čajovníkového oleja, ktorý výborne lieči zápaly pokožky. Je prirodzene antiseptický, likviduje patogény na koži, čím vlastne urýchľuje liečebný proces.
3) 1 čajovú lyžičku dužiny Aloe vera. Aloe má taktiež protizápalové a antiseptické účinky, odstraňuje z pokožky prebytočnú mastnotu. Gél z nej je bohatý na zinok a vitamíny C a E. Obsahuje aj glykoproteín a prírodné hormóny, ktoré napomáhajú liečbe zápalu a stimulujú rast nových kožných buniek.
Ako na to? Do medu v sklenej/plastovej miske pridáme len pár kvapiek čajovníka, aby sme pleť zbytočne nevysušili. Aloe očistíme tak, aby nám z rastliny ostal len gél, ktorý pridáme k medu. Zmes si aplikujeme na vyčistenú pleť a necháme pôsobiť 15 minút, potom zmyjeme vlažnou vodou.
Verím, že po týchto maskách budete krásne, želám vám krásnu pleť 🙂